Při hledání nosítka jistě hned narazíte na výrazy jako: šátkové, látkové, vázací, polovázací, přezkové, jednovelikostní i rostoucí…Co si pod tím představit?
Nosítka jsou nosící pomůcky již předpřipravené pro nošení dětí. A z toho plynnou jejich rozdíly. Je to hotový produkt a dle značky a typu má svůj střih, typ výplní, typ bederního pásu, materiál, způsob nošení, způsob regulace velikosti…Sice i boty a oblečení si můžeme objednat přes internet bez vyzkoušení…ale jaká je naše míra úspěšnosti? S nosítky je to leckdy ještě těžší, protože vlastně ani nevíme, co to objednáváme nebo co očekávat, zvláště je-li to naše první zkušenost…a to se to pak těžko vybírá v té “nosítkové džungli”.
Proto bych v tomto článku chtěla krátce vysvětlit, základní pojmy mezi nosítky a třeba vás už trochu nasměrovat, co by mohlo vyhovovat právě vám. V praxi se setkávám často s úvodními požadavky ve stylu:
“Nechci nic na dlouhé nošení, jen tak na občas”
Nosítko jen tak na občas není. Když Vám dobře sedí, můžete v něm pak pohodlně nosit 15 minut nebo i 3 hodiny.
“Nechci šátkové nosítko a určitě nechci nic vázat, to bych nezvládl/a”
Tak tady začnu od začátku. Nosítka rozdělujeme dle jejich materiálu na:
Šátková nosítka
Látková nosítka
Šátek je textilie tkaná unikátnějším způsobem tak, že pruží i diagonálně. Proto se tento materiál také lépe přizpůsobí tělíčku miminka a zvláště u těch nejmenších je mnohem více oblíbený. Je i pocitově velmi příjemný. Látkové nosítko je klasická metrážová textilie, která není tak pružná a tedy je pocitově pevnější, méně obepne tělo miminka. Její výhody se objevují spíše s dětmi většímu a těžšími, kdy menší pružení už spíše oceníme. Nevýhody šátkových nosítek jsou v jejich ceně, jsou zpravidla dražší a také vyžadují trochu šetrnější péči. Bývají i náchylnější na zatrhnutí materiálu apod. Nevýhody látkových nosítek jsou právě v tom, že miminko o něco hůře obepnou.
Přezkové nosítko
Polovázací nosítko
Vázací nosítko
Tento údaj nám dá informaci, jakým způsobem se nosítko nosí a používá.
Přezková nosítka si můžete představit jako klasický batůžek. Popruhy si nasadíte na ramena a následně zajistíte mezilopatkovou sponou, aby z ramen nemohly sklouznout. Často jsou popruhy doplněny rozepínací přezkou, díky které si je pak můžete zapnout i s křížením přes záda, tj. Levý popruh si zapnete do pravé přezky a naopak. Křížení ramenních popruhů rozloží těžiště níže a pro mnohé je, zvláště na delší procházky, pohodlnější varianta. Jen ta manipulace je pak trochu těžší, než když přezkové nosítko používáte baronovým způsobem. Jsou ale i přezková nosítka, která myslí ty, kteří křížení preferují a jejich ramenní popruhy jsou pro křížení o něco přívětivější.
Polovázací nosítka se v pase upnou na přezku a ramenní popruhy si přehodíte přes ramena a zavážete. Výhoda tohoto způsobu je, že když si nosítko střídá více osob, není nutné popruhy stále představovat. Vázací popruhy se také přes záda vážou do kříže a to je mnoha rodičům značně pohodlnější a ani manipulace při vázání není složitější, než si pozapínat přezkové nosítko. Nevýhodou mohou býti pak právě ony delší popruhy, které na cestách či v horším počasí mohou být méně praktické, ale s trochou praxe se naučíme popruhy uvázat a nemusí se země vůbec dotknout 🙂
Vázací nosítka jsou v principu stejná jako nosítka polovázací, jen se i v pase uvazují na uzlík, nemají tak vůbec žádné přezky. Tento typ je v posledních letech nejméně rozšířený, protože polovázací nosítka jsou funkčně stejné a na používání praktičtější.
Rostoucí
Jednovelikostní
V drtivé většině narazíte v posledních letech hlavně na nosítka rostoucí. Mají výhodu poměrně dlouhého využití, často i 2 roky a více a hlavně vždy korektního nastavení velikosti dle daného věku děťátka. Nevýhodou je jejich složitejší nastavení i přenastavování. Jednovelikostní nosítka jsou jednodušší při nastavení, ale vydrží kratší časové období a když z nich miminko vyroste, je třeba pořídit nosítko větší velikosti.

Již několik let pomáhám rodičům, vybrat si to správné nosítko pro sebe a své děti. Díky správně zvolené pomůcce pak mohou nejen pohodlně nosit, ale zároveň čerpat maximum prospěšných benefitů, které nám nošení dětí přináší. Více o mé cestě k nošení si můžete přečíst v mém příběhu.