Šátek nebo nosítko? Co je pro miminko skutečně lepší?

Poradenství nošení dětí se věnuji již několik let a tak vím, že tato otázka mezi rodiči často rezonuje. Rádi by své děťátko nosili, ale z uvázání šátku mají respekt, či je pro ně nepraktický. A z okolí dostali řadu dobře míněných informací, že pro novorozence / malé miminko, je šátek ta nejlepší varianta. A samozřejmě oni to nejlepší pro své miminko chtějí. Ale je to skutečně tak? Je šátek vždy ta vhodnější varianta v porovnání s nosítkem??

Nebudu vás napínat. Můj názor je že nikoliv. Dnešní propracovaná ergonomická nosítka, kdy některá jsou určená pro použití již od narození, jsou pro miminko podobně pohodlná a příjemná, jako může být i šátek. Těch aspektů, kdy je co lepší a pohodlnější, je totiž mnoho a záleží na individuálním zhodnocení situace a ne na pouhé zjednodušující formulce, že “Šátek je lepší”.

Často jsou rodiče už jenom z myšlenky motání čtyř až pěti metrů “textilie” kolem sebe orosení až na čele. Když k tomu připočteme, že se jedná třeba o první děťátko, kdy je pro nás nové úplně vše, včetně manipulace s miminkem, tak propojení těchto činností, se může zdát až nereálné. Zvláště když pak jde o tatínky, pro které takový “multitasking”, může být skutečnou výzvou :))

A tak se uchlácholí myšlenkou, že to bez nošení zvládnou, že to zkusí bude miminko větší… Až bude držet hlavičku, sedět, chodit…no a pak už to vlastně nebudou potřebovat že? To je dle mého právě to největší negativum názoru “Šátek je lepší”. Protože spoustu rodičů odradí to vůbec zkusit, nebo to zkusí, nejde jim to a raději dalších pokusů zanechají. A to je obrovská škoda. Nošení nám i našim dětem přináší mnoho benefitů! O těch si řekneme více příště. Teď je pro nás hlavní, že nošení je určitě něco, co stojí za to vyzkoušet a není třeba se toho bát. Pro každého totiž existuje taková varianta, která mu bude přesně vyhovovat a nikoliv znejišťovat. 

Zmínila bych teď několik pohledů, které s rodiči probírám a které jsou při výběru vhodné nosící pomůcky časté. Kdo se bude nošení účastnit? Převážně jedna osoba, oba rodiče, více členů rodiny? Chceme nosit spíše doma, protože miminko je nedoložitelné a nic neuděláme a oproti tomu na procházku krásně spí v kočárku? Nebo přesně naopak? Máte pejska/ky či jiná zvířata, co potřebují vaši péči, chodíte rádi přírodou, po túrách? Nebo jste spíše městský typ a nosit chcete při rychlých přesunech z autosedačky, bez nutnosti stále vytahovat z kufru kočárek?

Toto je jen pár otázek, na které se ptám. Pak jsou tu samozřejmě i kombinace těchto situací. Např. Mamince, která se o miminko stará převážně sama, je to její první miminko, autem moc nejezdí, spíše chodí na dlouhé procházky po okolní přírodě, kdy ráda využije i cesty mimo oficiální komunikace, bych doporučila vyzkoušet šátek či jednoduché polovázací nosítko. Pro její využití by  tyto varianty pro ni mohly být nejpohodlnější. 

Stačí ale zaměnit stejnou maminku s jedním miminkem za maminku s miminkem a jedním školkovým dítkem a už bych mé doporučení přesunula JEN do kategorie nosítek. A to polovázacího či klasického přezkového nosítka (tato rozdělení si také představíme ještě detailněji). 

A teď ještě jedna změna…tato maminka jezdí autem a vozí starší dítko ráno do školky a odpoledne zpět. Potřebuje aby každá výprava byla rychlá a před školkou nemusela vyndávat kočárek. Také nechce u auta nic uvazovat a “máchat” cípy po zemi. Pro tuto maminku, bude nejlepší, vyzkoušet rovnou variantu čistě přezkového nosítka.

Na těchto zjednodušených příkladech vidíte, že nic není černé ani bílé. Že není jen “Šátek je lepší”. Že není jedna varianta lepší pro všechny. Že co vyhovuje mně, druhému vyhovovat nemusí. A proto se určitě neváhejte osobně obrátit na odborníka, specializovanou prodejnu /půjčovnu, on-line kurz či poradenství…Možností je v dnešní době již mnoho a kterákoliv z nich je většinou lepší, než když se tou velikou nabídkou a přemírou možností, probíráte zdlouhavě sami…Ač třeba i za dobře míněných rad z okolí…ale jak již psáno… ONI nejsou VY 🙂 Proto vám jako první krok nabízím, nakouknout pod pokličku nošení pomocí mého e-booku.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *